Súdnictvo je v neporiadku a zmätku

Autor: Milan Galanda | 8.3.2012 o 17:02 | (upravené 8.3.2012 o 17:33) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  568x

Nadácia otvorenej spoločnosti vydala publikáciu s názvom Aktuálny stav slovenského súdnictva a jeho výzvy. Je to "správa" o tom, ako slovenské súdnictvo a vlastne stav práva vidia zahraniční experti . Správa mapuje aktuálnu situáciu slovenského súdnictva očami nezávislých zahraničných odborníkov, právnikov a poskytuje nezaujatý obraz určený odbornej aj laickej verejnosti. Správa zámerne nemá čisto právnický charakter, je založená na výskume dokumentov, analýze existujúcich dát a predovšetkým vychádza z osobných rozhovorov autorov s mnohými slovenskými aktérmi.

<!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } H1 { margin-bottom: 0.21cm } H1.western { font-family: "Times New Roman", serif } H1.cjk { font-family: "Droid Sans Fallback" } H1.ctl { font-family: "Lohit Hindi" } A:link { so-language: zxx } -->

Nadácia otvorenej spoločnosti vydala publikáciu s názvom Aktuálny stav slovenského súdnictva a jeho výzvy. Je to "správa" o tom, ako slovenské súdnictvo a vlastne stav práva vidia dvaja zahraniční experti . Správa mapuje aktuálnu situáciu slovenského súdnictva očami nezávislých zahraničných odborníkov, právnikov a poskytuje nezaujatý obraz určený odbornej aj laickej verejnosti. Správa zámerne nemá čisto právnický charakter, je založená na výskume dokumentov, analýze existujúcich dát a predovšetkým vychádza z osobných rozhovorov autorov s mnohými slovenskými aktérmi.

Súčasťou správy sú aj viaceré odporúčania na zlepšenie fungovania súdnictva na Slovensku. Vzhľadom na to, že táto oblasť prešla v poslednom čase rýchlymi legislatívnymi zmenami, niektoré odporúčania už boli naplnené. Autormi sú  :

Lukasz Bojarski,  poľský právnik, o.i. spoluzakladateľ a člen predstavenstva právnického think tanku INPRIS – Inštitút pre právo a spoločnosť a člen Poľskej národnej súdnej rady menovaný prezidentom Poľskej republiky.

Werner Stemker Köster,  holandský vyšetrujúci sudca, ktorý sa od 90. rokov intenzívne venoval aj slovenskému súdnictvu prostredníctvom twinningových projektov medzi slovenským a holandským združením sudcov v rámci predvstupovej pomoci Slovensku. V roku 2009 sa stal špeciálnym spravodajcom holandských sudcov o Slovensku pre organizáciu Judges for Judges, pre ktorú spracoval niekoľko správ o stave slovenského súdnictva.

Na záver publikácie jej autori  konštatujú :                                                                                                        " Slovenské súdnictvo je v neporiadku a zmätku.

Je v neporiadku, lebo len ťažko možno nájsť v EÚ krajinu, kde verejná dôvera v súdnictvo je taká nízka ako na Slovensku.

Tento fakt sám osebe je znepokojujúci, keďže súdnictvo, ktoré nemá dôveru verejnosti, stráca legitímnosť. Navyše konanie samotného súdnictva, najmä masové vyjadrenia o mzdovej diskriminácii, neveľmi pomáhajú napraviť dôveru verejnosti.

Verejnosť neverí v nestrannosť sudcov, je presvedčená o ich skorumpovanosti a sťažuje si na zdĺhavosť súdnych konaní. Ale len málo z týchto tvrdení možno podložiť konkrétnymi dátami.

Je zvláštne, že v súvislosti s týmito obvineniami sa nikdy neuskutočnilo viac vyšetrovaní alebo hĺbkových (poslaneckých) prieskumov.

Takýto stav je príliš znepokojujúci. V prípade, ak sú takéto obvinenia pravdivé, je treba, dokonca je povinnosť samotnej justície a štátu vyčistiť súdnictvo od skorumpovaných sudcov, ktorí ohrozujú demokratickú podstatu štátu.

Slovenské súdnictvo je v zmätku. Jasný dojem, ktorý sme získali počas návštevy Slovenska v marci 2011 a z dokumentácie, ktorú sme analyzovali je, že slovenské súdnictvo je rovnako spolitizované ako slovenská spoločnosť."

Toľko z publikácie. Kto si chce prečítať viac, publikácia je k dispozícií na webovej stránke nadácie.

Dovolím si k tomu pár poznámok. Nedôvera v súdy a teda sudcov je - smutným - faktom. Preukazujú to prieskumy dôveryhodnosti inštitúcii, kde súdy sú na posledných priečkach. Ako napr. prieskum zo septembra - októbra 2011, z ktorého  vyplynulo, že pomer občanov dôverujúcich  súdnictvu ku nedôverujúcim bol 26 : 70. Zber údajov robil FOCUS pre Inštitút pre verejné otázky. Aj keď beriem do úvahy skutočnosť, že jednak nie všetci respondenti majú dostatočné znalosti o tom, ako pracujú súdy a jednak to, že ak má človek osobnú negatívnu skúsenosť so súdnym konaním, má sklon to zovšeobecňovať, ide o alarmujúce čísla. A bohužial, aj v iných prieskumoch, nedôvera v súdnu moc vysoko prevažuje dôveru.

Na Slovensku je pritom necelých 1400 ľudí, ktorí majú sudcovský talár. Každý sudca pritom musí mať právnické vzdelanie, dosiahnúť potrebný vek a úspešne vykonať sudcovské skúšky.

V čom je teda problém, že z toho množstva právnikov, ktorých máme v našej krajine, netvorí sudcovský stav elitu národa ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?