Súdnictvo je v neporiadku a zmätku

Autor: Milan Galanda | 8.3.2012 o 17:02 | (upravené 8.3.2012 o 17:33) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  579x

Nadácia otvorenej spoločnosti vydala publikáciu s názvom Aktuálny stav slovenského súdnictva a jeho výzvy. Je to "správa" o tom, ako slovenské súdnictvo a vlastne stav práva vidia zahraniční experti . Správa mapuje aktuálnu situáciu slovenského súdnictva očami nezávislých zahraničných odborníkov, právnikov a poskytuje nezaujatý obraz určený odbornej aj laickej verejnosti. Správa zámerne nemá čisto právnický charakter, je založená na výskume dokumentov, analýze existujúcich dát a predovšetkým vychádza z osobných rozhovorov autorov s mnohými slovenskými aktérmi.

<!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } H1 { margin-bottom: 0.21cm } H1.western { font-family: "Times New Roman", serif } H1.cjk { font-family: "Droid Sans Fallback" } H1.ctl { font-family: "Lohit Hindi" } A:link { so-language: zxx } -->

Nadácia otvorenej spoločnosti vydala publikáciu s názvom Aktuálny stav slovenského súdnictva a jeho výzvy. Je to "správa" o tom, ako slovenské súdnictvo a vlastne stav práva vidia dvaja zahraniční experti . Správa mapuje aktuálnu situáciu slovenského súdnictva očami nezávislých zahraničných odborníkov, právnikov a poskytuje nezaujatý obraz určený odbornej aj laickej verejnosti. Správa zámerne nemá čisto právnický charakter, je založená na výskume dokumentov, analýze existujúcich dát a predovšetkým vychádza z osobných rozhovorov autorov s mnohými slovenskými aktérmi.

Súčasťou správy sú aj viaceré odporúčania na zlepšenie fungovania súdnictva na Slovensku. Vzhľadom na to, že táto oblasť prešla v poslednom čase rýchlymi legislatívnymi zmenami, niektoré odporúčania už boli naplnené. Autormi sú  :

Lukasz Bojarski,  poľský právnik, o.i. spoluzakladateľ a člen predstavenstva právnického think tanku INPRIS – Inštitút pre právo a spoločnosť a člen Poľskej národnej súdnej rady menovaný prezidentom Poľskej republiky.

Werner Stemker Köster,  holandský vyšetrujúci sudca, ktorý sa od 90. rokov intenzívne venoval aj slovenskému súdnictvu prostredníctvom twinningových projektov medzi slovenským a holandským združením sudcov v rámci predvstupovej pomoci Slovensku. V roku 2009 sa stal špeciálnym spravodajcom holandských sudcov o Slovensku pre organizáciu Judges for Judges, pre ktorú spracoval niekoľko správ o stave slovenského súdnictva.

Na záver publikácie jej autori  konštatujú :                                                                                                        " Slovenské súdnictvo je v neporiadku a zmätku.

Je v neporiadku, lebo len ťažko možno nájsť v EÚ krajinu, kde verejná dôvera v súdnictvo je taká nízka ako na Slovensku.

Tento fakt sám osebe je znepokojujúci, keďže súdnictvo, ktoré nemá dôveru verejnosti, stráca legitímnosť. Navyše konanie samotného súdnictva, najmä masové vyjadrenia o mzdovej diskriminácii, neveľmi pomáhajú napraviť dôveru verejnosti.

Verejnosť neverí v nestrannosť sudcov, je presvedčená o ich skorumpovanosti a sťažuje si na zdĺhavosť súdnych konaní. Ale len málo z týchto tvrdení možno podložiť konkrétnymi dátami.

Je zvláštne, že v súvislosti s týmito obvineniami sa nikdy neuskutočnilo viac vyšetrovaní alebo hĺbkových (poslaneckých) prieskumov.

Takýto stav je príliš znepokojujúci. V prípade, ak sú takéto obvinenia pravdivé, je treba, dokonca je povinnosť samotnej justície a štátu vyčistiť súdnictvo od skorumpovaných sudcov, ktorí ohrozujú demokratickú podstatu štátu.

Slovenské súdnictvo je v zmätku. Jasný dojem, ktorý sme získali počas návštevy Slovenska v marci 2011 a z dokumentácie, ktorú sme analyzovali je, že slovenské súdnictvo je rovnako spolitizované ako slovenská spoločnosť."

Toľko z publikácie. Kto si chce prečítať viac, publikácia je k dispozícií na webovej stránke nadácie.

Dovolím si k tomu pár poznámok. Nedôvera v súdy a teda sudcov je - smutným - faktom. Preukazujú to prieskumy dôveryhodnosti inštitúcii, kde súdy sú na posledných priečkach. Ako napr. prieskum zo septembra - októbra 2011, z ktorého  vyplynulo, že pomer občanov dôverujúcich  súdnictvu ku nedôverujúcim bol 26 : 70. Zber údajov robil FOCUS pre Inštitút pre verejné otázky. Aj keď beriem do úvahy skutočnosť, že jednak nie všetci respondenti majú dostatočné znalosti o tom, ako pracujú súdy a jednak to, že ak má človek osobnú negatívnu skúsenosť so súdnym konaním, má sklon to zovšeobecňovať, ide o alarmujúce čísla. A bohužial, aj v iných prieskumoch, nedôvera v súdnu moc vysoko prevažuje dôveru.

Na Slovensku je pritom necelých 1400 ľudí, ktorí majú sudcovský talár. Každý sudca pritom musí mať právnické vzdelanie, dosiahnúť potrebný vek a úspešne vykonať sudcovské skúšky.

V čom je teda problém, že z toho množstva právnikov, ktorých máme v našej krajine, netvorí sudcovský stav elitu národa ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?