Gorila 2012

Autor: Milan Galanda | 1.3.2012 o 21:50 | (upravené 2.3.2012 o 14:12) Karma článku: 4,11 | Prečítané:  479x

Určite najzávažnejšou témou začiatku roku 2012 je “Protest Gorila”. Nepochybne je to prejav občianskej iniciatívy. Skúsme porovnanie s podobnými aktivitami. V roku 1988 sa v Bratislave konala “Sviečková manifestácia”. Dňa 16. novembra 1989 sa uskutočnil v Bratislave študentský pochod.

Určite najzávažnejšou témou začiatku roku 2012 je “Protest Gorila”. Nepochybne je to prejav občianskej iniciatívy. Skúsme porovnanie s podobnými aktivitami.

V roku 1988 sa v Bratislave konala “Sviečková manifestácia”. Organizátori aj účastníci patrili medzi kresťanov a cieľom bola manifestácia za – najmä - náboženské slobody. Akcia bola “zakázaná” a násilne potlačená. Na Hviezdoslavovom námestí bolo – okrem uniformovanej aj tajnej polície – aj vodné delo a aj iná technika nielen pripravené, ale aj použité. Komunistická vláda svoju moc a silu ukázala. Mnohí z účastníkov boli následne vystavení represáliám.

Dňa 16. novembra 1989 sa uskutočnil v Bratislave študentský pochod. Zdanlivo sa nič dôležité nestalo. Na druhý deň ale v Prahe na Národní tříde počas osláv Dňa študenstva došlo k brutálnemu násiliu proti študentom a to vyvolalo obrovskú občiansku nespokojnosť. Prejavila sa študentská solidarita a začal sa štrajk študentov. Následne sa pridali herci, umelci....a disidenti. Vzniklo Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu.

V Bratislave sa konali najprv manifestácie na Hviezdoslavovom námestí a neskôr sa presunuli na Námestie SNP. Popri študentských lídroch ( Bombík, Lauko, Popovič, Mistríková...) a známych umelcoch ( Kňažko, Feldek...) sa zrodili nové osobnosti ako Budaj, Gál,.....

A dňa 27. 11.1989 bol “Generálny štrajk”, ktorým po celom vtedajšom socialistickom Československu ľudia naznačili, čo si myslia o fungovaní režimu.

Už zo samotného názvu VPN bolo jasné, že “Nechceme násilie”. Okrem požiadavky, aby sa prešetril masaker na Národní tříde a aby odstúpili neschopní a nepopulárni predstavitelia komunistickej strany, postupne sa objavovali nové požiadavky. Výsledkom bolo potom 12 bodov VPN a Koordinačného centra slovenských vysokoškolákov :

 1. Žiadame sslobodnými voľbami zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti

 2. Žiadame zaručiť úplnu slobodu tlače. Novinári, zvoľte si už dnes také vedenie redakcií, ktoré túto slobodu zaručia.

 3. Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania , pohybu , myslenia a ďalšie občianske práva a slobody

 4. Žiadame zrušiť vedúcu úlohu KSČ, zakotvenú v ústave

 5. Žiadame odideologizovať školstvo a kultúru

 6. Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočný právny štát

 7. Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu

 8. Žiadame slobodné odborové hnutie a nezávislé študentské organizácie

 9. Žiadame zrovnoprávniť všetky formy vlastníctva

 10. Žiadame dôslednú demokratickú federáciu Čechov a Slovákov

 11. Žiadame reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie

 12. Žiadame zaručiť rovnaku šancu pre všetkých pri voľbe a naplnení životnej dráhy

Z uvedených požiadaviek sa prioritami stali 2 najdôležitejšie :

 • zrušenie vedúcej úlohy KS a monopolu NF

 • slobodné voľby.

Tieto požiadavky sa podarilo najprv formálne a to zmenou platného právneho poriadku a následne aj reálne uskutočniť. Od roku 1990 máme v našej vlasti slobodné voľby a uchádzať sa o hlasy voličov a tým aj možnosť podieľať sa na moci má “každý”. Zaregistrovaných je okolo sto politických hnutí a strán. Ako voľby dopadnú a ako následne s mocou nakladajú jej “držitelia” je iná vec. A máme dokonca aj vlastný štát a teda za to ako si spravujeme Slovensko nemôžeme dávať vinu nikomu cudziemu.

Ostatné podmienky a ich reálne (na)plnenia sú predmetom dennej praxe. Faktom ale je, že v Novembri 89 už štátni = politickí predstavitelia nepoužili voči “verejnosti” násilie, ale riešilo sa to rokovaním za okrúhlymi stolmi.

Od vzniku samostatnej SR t.j. od roku 1993 sme mohli vidieť rôzne prejavy občianskej nespokojnosti až neposlušnosti. Je to legálny spôsob, ako prejaviť názor alebo postoj. Dôvody prečo a kto sa verejne prejavil boli rôzne. Aj miera v akej na to spoločnosť reagovala. Ozaj masový prejav a taký, že zmenil zásadne politickú mapu na Slovensku, bol zatiaľ len jeden. V roku 1998 proti vláde trojkoalície Mečiar – Slota – Ľupták sa zoorganizovala Občianska kampaň OK 98. Mala zjednodušene povedané 2 ciele : 1) ukončenie vládnutia HZDS + SNS + ZRS        2) začlenie SR do NATO a EǓ

OK 98 tvorili a podporovali viaceré občianske združenia ale i jednotlivci, známe osobnosti ako aj bežní občaniaň. V rámci tohto projektu sa pripravili rôzne aktivity, do ktorých boli zapájaní ľudia po celej krajine. Vznikli aj niektoré nové subjekty – napr. Združenie za spravodlivé voľby, dnes známe ako Občianske OKO alebo MEMO 98. Aktivity podporili herci či speváci, ale aj Ekumenická rada cirkvi, Únia miest,....Kampaň smerovala hlavne k tomu, aby čo najviac občanov išlo voliť. Ako to dopadlo, dobre vieme. Znamenalo to začiatok konca éry V. Mečiara.Protest Gorila je pochopiteľnou reakciou na informácie zverejnené na internete a tiež na aroganciu niektorých politikov. Organizátori su prevažne mladí ľudia a študenti. Už sformovali aj svoje požiadavky. Hrozil aj konflikt s mocou, ale – zatiaľ – našťastie k ničomu nedošlo. Predsa len sme už “demokratický a právny štát” a nie “ľudovodemokratický a socialistický”.Neviem odhadnúť, ako sa veci do marca a potom budú vyvíjať. Je to na rozhodnutí občanov. V deň volieb je občan “vládcom”. A výsledok každých volieb treba rešpektovať. Ale tým čo získajú moc treba pripomínať, že ju majú len dočasne prepozičanú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.


Už ste čítali?